19.02.2019

S這wo pasterskie Ks. Proboszcza Niech b璠zie Pochwalony Jezus Chrystus!
S這wo pasterskie Ks. Proboszcza
Niech b璠zie Pochwalony Jezus Chrystus!
Czas szybko mija. Za nami ju pierwszy miesi帷 nowego roku 2019. W miesi帷u stycze wyrazili鄉y wdzi璚zno嗆 Bogu za udzielony w naszej Parafii na przestrzeni 10 lat sakrament chrztu 鈍. W niedziel chrztu Pa雟kiego na zaproszenie odpowiedzia這 73 rodziny ze 117. Dzi瘯ujemy.
W tym nowym miesi帷u pragniemy podzi瘯owa za sakrament namaszczenia chorych. Namaszczenie chorych to sakrament ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, wzmiankowany jako taki w Ewangelii wed逝g 安i皻ego Marka (por. Mk 6, 13) i zalecany wiernym oraz og這szony przez 安i皻ego Jakuba Aposto豉: „Choruje kto w鈔鏚 was? Niech sprowadzi kap豉n闚 Ko軼io豉, by si modlili nad nim i nama軼ili go olejem w imi Pana. A modlitwa pe軟a wiary b璠zie dla chorego ratunkiem i Pan go pod德ignie, a je郵iby pope軟i grzechy, b璠 mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).
Natura tego sakramentu
Namaszczenie chorych – sakrament zbawienia i uleczenia

Ko軼i馧 wierzy, wyznaje i naucza, 瞠 w鈔鏚 siedmiu sakrament闚 istnieje jeden specjalnie przeznaczony do umocnienia os鏏 dotkni皻ych chorob, cierpi帷ych i b璠帷ych w niebezpiecze雟twie 鄉ierci, a jest to sakrament namaszczenia chorych.
Sakrament namaszczenia chorych jest wi璚 jednym z siedmiu znak闚 sakramentalnych Nowego Testamentu ustanowionych przez Chrystusa. Wspomina o nim 鈍. Marek, pisz帷 o dzia豉lno軼i Aposto堯w, kt鏎zy mi璠zy innymi „wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali” (Mk 6, 13). Poleca go natomiast wiernym i og豉sza Aposto Jakub pisz帷: „ Choruje kto w鈔鏚 was? Niech wezwie kap豉n闚 Ko軼io豉 i niech modl si nad nim namaszczaj帷 go olejem w imi Pa雟kie. Modlitwa p造n帷a z wiary wybawi chorego i ul篡 mu Pan. A je郵iby by w grzechach, b璠 mu odpuszczone” (Jk 5,14-15). Sob鏎 Trydencki wy這篡 w豉軼iw nauk o istocie i skutkach sakramentu namaszczenia chorych. W jego dokumentach czytamy: „ Istot jest 豉ska Ducha 安i皻ego. Jego to namaszczenie usuwa winy, je郵i by造by jeszcze jakie do odpokutowania, oraz pozosta這軼i grzechu: przynosi ulg i umocnienie duszy chorego, wzbudzaj帷 w nim wielk ufno嗆 w mi這sierdzie Bo瞠. Chory podniesiony na duchu 豉twiej znosi dolegliwo軼i choroby i trudy, 豉twiej opiera si pokusom szatana... a niekiedy odzyskuje zdrowie cia豉, je郵i jest to po篡teczne dla zbawienia duszy”.
Kto powinien przyj望 namaszczenie chorych. Sakrament namaszczenia chorych nie jest wi璚 sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, kt鏎zy znajduj si w ostatecznym niebezpiecze雟twie utraty 篡cia. Odpowiednia zatem pora na przyj璚ie tego sakramentu jest ju w闚czas, gdy wiernym zaczyna grozi niebezpiecze雟two 鄉ierci z powodu choroby lub staro軼i.
Je郵i chory, kt鏎y zosta namaszczony, odzyska zdrowie, w przypadku nowej ci篹kiej choroby mo瞠 ponownie przyj望 ten sakrament. W ci庵u tej samej choroby namaszczenie chorych mo瞠 by udzielone powt鏎nie, je郵i choroba si pog喚bia. Jest rzecz stosown przyj望 sakrament namaszczenia chorych przed trudn operacj. Odnosi si to tak瞠 do os鏏 starszych, u kt鏎ych pog喚bia si staro嗆.
砰cz ka盥emu i ka盥ej z Was aby znale潭 w tym dniu szczeg鏊ny czas aby za te dar Bogu podzi瘯owa. Dla niekt鏎ych, a mo瞠 dla wi瘯szo軼i pom鏬 przej嗆 z tego 鈍iata do domu Ojca. Okazj z naszej strony b璠zie msza 鈍. i udzielenie r闚nie sakramentu chorych dla os鏏 starszych i schorowanych na mszy 鈍. o godz. 11.30, a p騧niej spotkanie w Sali 鈍. Jana Berchmansa. Zapraszamy szczeg鏊nie te osoby, kt鏎e nie mog same przyby do ko軼io豉, a kt鏎e przyjmuj Jezusa w pierwsze pi徠ki miesi帷a.
W tym miesi帷u czekaj nas tak瞠 rekolekcje przygotowuj帷e nas do wizytacji Biskupiej, udzielenia sakramentu bierzmowania naszej m這dzie篡 oraz konsekracji ko軼io豉 w Gorzkowie. Ten szczeg鏊ny czas polecamy Bogu i ks. Longinowi P豉chcie z Gliwic. Serdecznie zapraszam.
砰cz B這gos豉wie雟twa Bo瞠go, tak瞠 wszystkim Solenizantom, Jubilatom, Wszystkim, kt鏎zy maj powodu do Rado軼i. „Niech B鏬 b璠zie zawsze z Nami. Niech Pan rozpromieni oblicze nad Tob, niech Ci obdarzy sw 豉sk. Niech zwr鏂i ku Tobie swoje oblicze i niech ci obdarzy pokojem” . W Imi Ojca, Syna i Ducha 安i皻ego. Amen.